حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
آیت الله العظمی خوئی ؛قهرمان شجاعت و عدالت در تاریخ معاصر تشیع؛
 • خرداد 14, 1403 ساعت: ۲۳:۲۴
 • مرجع جهانی تشیع حضرت آیت الله خوئی رژیم شاه را ظالم خوانده و از مردم خواست که با آن قطع رابطه کنند و به پیروی از امام حسین (ع) در مبارزه آشکار با ستمکاران شرکت نمایند.

  حضرت آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی، نه تنها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراجع تقلید شیعه در قرن بیستم، بلکه به عنوان یک قهرمان سیاسی و دینی شناخته می‌شود که با شجاعت و درایت بی‌نظیر خود، به مقابله با ظلم و بی‌عدالتی پرداخت و راهنمایی برای میلیون‌ها انسان مؤمن بود.

  آغاز مبارزات قهرمانانه

  مبارزات قهرمانانه آیت الله العظمی خوئی در دهه ۱۳۴۰ شمسی و همزمان با آغاز نهضت آیت الله خمینی در ایران آغاز شد. وقتی در مهرماه ۱۳۴۱ لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی توسط دولت ایران تصویب شد، ایشان به عنوان یکی از نخستین مدافعان حقوق دینی و شرعی، با شجاعت تمام اعتراض خود را به این مصوبه اعلام کرد و با ارسال تلگرافی به آیت الله بهبهانی در تهران، مخالفت خود را با این قانون ظالمانه ابراز نمود.

  مرجع جهانی تشیع می فرمایند: تصویبنامه اخیر دولت راجع به تساوی زن و مرد و کافر و مسلمان در انتخابات انجمن‌ها مخالف شرع انور و قانون اساسی است، لذا استنکار شدید خود و حوزه علمیه نجف اشرف را بدین وسیله اطلاع داده، مستدعی است مراتب را به پیشگاه اعلی حضرت همایونی ابلاغ نمایید..

  آیت الله العظمی خوئی و مقابله با جنایات رژیم شاه

  در سال ۱۳۴۲، هنگامی که نظامیان به مدرسه فیضیه قم حمله کردند ، آیت الله العظمی خوئی با شهامتی وصف‌ناپذیر به مقابله با رژیم شاه پرداخت.

  ایشان با اعلام انزجار شدید از این جنایات، مردم و علما را به مبارزه فراخواند و با صدور بیانیه‌ای قاطع، همه را به پیروی از آیت الله خمینی و مقاومت در برابر ظلم دعوت کرد. در بیانیه‌ای که به همین منظور صادر شده بود، آمده است: ما ملت ایران را که ایمان به مقدسات خود دارند، دعوت می‌کنیم با دشمنان دین و وطن به طرق مقتضی بدون اخلال و اغتشاش که دشمنان از آن استفاده کنند، بجنگند و بر عهده‌ی علمای عالیقدر است که مسلمانان را در وظیفه مقدسی که در پیش دارند، رهبری کنند…

  این هم بخوانید: خاطرات ایت الله خویی

  این حرکت‌های شجاعانه، نشان از روحیه قهرمانانه و مبارزاتی ایشان داشت.

  در جریان واقعه پانزدهم خرداد سال ۱۳۴۲ که عده زیادی به دست عوامل حکومت شاه در شهر‌های قم، تهران و جا‌های دیگر به شهادت رسیدند، مرجع جهانی تشیع حضرت آیت الله خوئی رژیم شاه را ظالم خوانده و از مردم خواست که با آن قطع رابطه کنند و به پیروی از امام حسین (ع) در مبارزه آشکار با ستمکاران شرکت نمایند.

  آیت الله العظمی خوئی: قهرمان شجاعت و عدالت در تاریخ معاصر تشیع

  حمایت از انقلاب اسلامی ایران

  با نزدیک شدن به پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آیت الله العظمی خوئی به عنوان یک قهرمان ملی و دینی، حمایت قاطع خود را از نهضت آیت الله خمینی و هدف والای تشکیل حکومت اسلامی اعلام کرد. در پیام آبان ماه ۱۳۵۷ خود، ایشان با شجاعت بی‌نظیری از مردم ایران خواستند که با حفظ موازین شرع، از رهبری علما و مراجع تقلید پیروی کنند. این حمایت قاطعانه و بی‌دریغ، تأثیر عمیقی بر پیشبرد انقلاب و تقویت روحیه مبارزان داشت.

  ایشان خطاب به مردم ایران می فرمایند: از ملت می‌خواهم با شجاعت قدم برداشته، ولی با حفظ کامل موازین شرع و در تمام مراحل از علمای اعلام و قاطبه مراجع معظم تقلید تبعیت و پیروی کنند.

  اندیشه‌های قهرمانانه

  دیدگاه‌های سیاسی آیت الله العظمی خوئی که در آثار فقهی و علمی ایشان، همچون “مصباح الفقاهه” و “التنقیح”، به وضوح نمایان است، نشان از روحیه قهرمانانه و عدالت‌طلب ایشان دارد. ایشان رژیم شاه را رژیمی ظالم و غیراسلامی می‌دانستند که تحت تأثیر قدرت‌های بیگانه، به ویژه آمریکا، قرار داشت و با شهامت تمام از اصلاحات دینی و جلوگیری از استبداد دفاع می‌کردند. آیت الله العظمی خوئی با حمایت از تشکیل نظام واقعی اسلامی تحت زعامت فقها، نشان دادند که در راه عدالت و حق‌طلبی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

  نتیجه‌گیری

  حضرت آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی، با شجاعت و درایت کم‌نظیر خود، نه تنها در حوزه علم و فقه بلکه در عرصه سیاسی نیز به عنوان یک قهرمان حقیقی درخشیدند. مبارزات و حمایت‌های قاطعانه ایشان از نهضت آیت الله خمینی و انقلاب اسلامی ایران، ایشان را به عنوان نمادی از مقاومت، عدالت‌طلبی و ایمان در تاریخ معاصر جهان اسلام به یادگار گذاشته است. روحیه قهرمانانه و اقدامات شجاعانه آیت الله العظمی خوئی، الهام‌بخش میلیون‌ها نفر در مسیر مبارزه با ظلم و برقراری عدالت بوده و خواهد بود.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.